Select a page

Światłowody pod dnem Zatoki – współpraca z Alcatel-Lucent

Wywiad z serwisem GospodarkaMorska.pl

Rozpoczął się kolejny etap prac nad Krajowym Systemem Bezpieczeństwa Morskiego (KSBM). Służy on lepszej kontroli ruchu statków na Bałtyku i sprawniejszej koordynacji akcji ratunkowych. Na dno Zatoki Gdańskiej trafi w związku z tym kilka kilometrów kabla światłowodowego łączącego system radarów i centrów analitycznych Urzędu Morskiego. Za realizację tego zadania odpowiedzialna jest gdańska firma Logipoint Polska, świadcząca usługi dla cywilnego i wojskowego przemysłu stoczniowego oraz energetyki wiatrowej.

GM: Czy dno Zatoki Gdańskiej jest już mocno zatłoczone? Mam na myśli obecne tam już okablowanie.

Dawid Wiśniewski: Bez większych problemów wyznaczyliśmy trasę przebiegu dla nowego kabla, współpracując z odpowiednimi, odpowiedzialnymi w tym zakresie jednostkami.

GM: Jak w praktyce wygląda położenie kabla pod dnem Zatoki?

Dawid Wiśniewski: Po wytyczeniu trasy instalujemy elementy intalacji najbardziej wrażliwe na awarie, którymi są punkty styku woda – ląd. Fachowym językiem nazywa się to przygotowanie punktów przyłączy lądowych kabla podmorskiego. Kolejne etapy to szczegółowe badanie podłoża oraz rozłożenie kabla, które musi odbywać się przy odpowiedniej pogodzie. Na koniec wypływa w morze kablowiec, czyli specjalistyczny statek, który dokonuje osadzenia i zagłębiania kabla technologią zależną od gruntu w obszarze prowadzonych prac.

GM: Pan także zejdzie pod powierzchnię wody?

Dawid Wiśniewski: Tak. Chcę mieć pewność, że wszystko zostało należycie wykonane, posiadam uprawnienia oraz doświadczenie w pracach podwodnych a wysoka jakość jest bardzo dla mnie istotna.

GM: A co w przypadku usterki? Wymieniacie kabel i powtarzacie całą procedurę?

Dawid Wiśniewski: Nie. Wszystko jest monitorowane na bieżąco, prowadzone są wieloetapowe pomiary i testy zarówno linii optycznej kabla jak i fizycznego montażu pod wodą. Jeśli kabel zostanie uszkodzony od razu wiemy gdzie należy interweniować. Wykonywana jest w takim miejscu mufa podmorska, która niweluje usterkę. Wykonywanie mufy jest bardzo precyzyjnym etapem naprawy, ponieważ każdy spaw włókna światłowodowego musi być przeprowadzony w odpowiednich warunkach i z najwyższą jakością.

GM: Budowa realizowana jest na zlecenie Urzędu Morskiego, ale nie jest on waszym bezpośrednim zleceniodawcą.

Dawid Wiśniewski: Formalnie jesteśmy podwykonawcą dla firmy Alcatel-Lucent, odpowiedzialnej za szerszy zakres prac nad tym projektem.

GM: Dlaczego to właśnie Logipoint Polska został wybrany do realizacji tego zadania?

Dawid Wiśniewski: Ponieważ zwracamy szczególną uwagę na jakość, posiadamy doświadczenie w wykonywaniu napraw kabli podmorskich oraz specjalistycznych kabli opto-elektrycznych stosowanych w instalacjach przemysłowych, telewizji, złączy militarnych. Nasza wiedza w zakresie prac podwodnych i specyfikacji robót jest istotnych czynnikiem w wyborze Wykonawcy.
Jako firma specjalistyczna w zakresie instalacji niskoprądowych realizujemy inwestycje lądowe oraz offshore modernizując instalacje okablowania strukturalnego na statkach. Profil naszej działalności dostępny jest także na naszej stronie internetowej.

GM: A konkretnie? Co mogło być decydującym czynnikiem w przypadku tego zlecenia?

Dawid Wiśniewski: Doświadczenie. Już w 2011. roku dokonaliśmy na zlecenie Urzędu Morskiego naprawy kabla podmorskiego. W roku 2013. wykonaliśmy naprawę kabla sterowniczego umbilical pracującego w zanurzeniu nawet do 100m.

GM: Kiedy zakończą się prace nad rozbudową KSBM?

Dawid Wiśniewski: Przewidywany przez nas obecnie termin zakończenia prac to wrzesień 2015 roku.

Rozmawiał: Marek Nowak, Gospodarkamorska.pl

Link: Logipoint w gospodarkamorska.pl

Poznaj nasz zespół

 • Dawid Wiśniewski

  Praktyk z ponad 10 letnim doświadczeniem w zakresie kierowania projektami teleinformatycznymi. Z wykształcenia inżynier systemów rozproszonych. Zrealizował dziesiątki projektów kompleksowych realizacji montażu oraz uruchomienia instalacji okablowania strukturalnego na obiektach przemysłowych oraz biurowych.
  W swojej historii wykonał tysiące spawów włókien optycznych kabli lądowych, podmorskich, linii napowietrznych i wewnętrznych.

 • Realizacja zlecenia na obiekcie sportowym Góra Chrobrego w Elblągu spełnia nasze oczekiwania i wymagania. Prace wykonano staranne wraz z opracowaniem dokumentacji powykonawczej.
  B.A.S.E. System
 • Logipoint Rozwiązania Sieciowe z siedzibą w Gdańsku była wykonawcą napraw awaryjnych oraz instalacji światłowodowych w obiektach przemysłowych. Prace wykonane były z dużym zaangażowaniem spełniając w pełni nasze wymagania i oczekiwania.
  Szymon Dolata ControlTec Sp. z o.o
 • Realizacja zamówienia przebiegła bezproblemowo, przy zachowaniu terminowości, profesjonalizmu i fachowości.
  Elmor S.A.