Select a page

Jakie routery Wi-fi w domowej szybkiej sieci FTTH?

Wybierając router pod szybką sieć FTTH w oparciu o sieci HCF lub światłowodowe rozwiązania największych operatorów, trzeba wziąć pod uwagę wiele rzeczy, ponieważ chcesz wybrać taki, który odpowiada twoim potrzebom.
Grasz w sieci czy stremujesz? Mieszkasz w bloku, domu czy rozległej posiadłości? Jak wygląda budżet dla tej inwestycji? Niestety często trzeba iść na kompromis przy wyborze routera, nigdy nie spełnisz wszystkich potrzeb jednym urządzeniem, ale mamy propozycję wybranych modeli, które są wysoko oceniane w rozwiązaniach FTTH.

Propozycja 1: Inteligentny router WiFi NETGEAR R6400

W sieci istotny jest zasię i stabilność, nikt nie ludzi gdy podczas oglądania filmu online lub w wewnętrznej sieci poprzez DLNA wyskakuje okno buforowania. Korzystając ze sprzętu NetGear otrzymujemy wsparcie poprzez technologię kształtowania wiązki przy pracy na 5.0Ghz ( ang. Beamforming+ ). Więcej o tej technologi można przeczytać na wikipedia.pl a tak w skrócie jest to technologia inteligentnego ogniskowania sygnału poprawiająca szybkość, niezawodność i zasięg połączeń WiFi. Czyli nieważne gdzie pójdziesz z kompem to i tak utrzymasz dobry zasięg nawet jeśli po drodze będzie kilka ciasnych zakrętów.

A więc mamy już dobry zasięg w nowej generacji 11ac w paśmie 2,4 GHz i 5 GHz. Router oferuje maksymalną przepustowość 1300 Mb/s w paśmie 5.0 GHz i do 450 Mb/s w paśmie 2,4 GHz.

Połączenie zabezpieczone jest standardem WPA/WPA2-PSK ( więcej o tym na wikipedia.pl ), ochrona podwójną zaporą firewall (SPI i NAT), zapobieganie atakom DoS (Denial of Service) obsługa technologii VPN – klient OpenVPN – czy nie są to istotne elementy?

A co designem? Już nie ten czas, gdy sprzęty skrywało się najgłębiej gdzie się da, teraz można cieszyć się również wyglądem sprzętu. Jednak w tą specyfikację nie chcę wchodzić zbyt szczegółowo ze względu na różne upodobania wizualne każdego z użytkowników.

A jeśli chcemy już jednak schować router np. za telewizor, to nie ma problemu. Informacje o statusie sieci, podłączonych urządzeniach oraz możliwość zdalnego zarządzania naszą siecią otrzymuje poprzez aplikację NETGEAR genie®

Propozycja 2: TP-Link AC1200

Router Archer C5 firmy TP-LINK obsługuje połączenia bezprzewodowe w standardzie 802.11ac o 3 razy większej prędkości niż dotychczas dostępne połączenia w standardzie 802.11n. Dzięki jednoczesnej transmisji o prędkości 867Mb/s w wolnym od zakłóceń paśmie 5GHz oraz transmisji o prędkości 300Mb/s w tradycyjnym paśmie 2,4GHz użytkownicy dostają do dyspozycji 1200Mb/s maksymalnej łącznej przepustowości dla strumieniowych transmisji wideo w jakości HD, gier online i innych wymagających zastosowań biurowych lub domowych ale kogo w domu obchodzą inne aplikacje niż streaming wideo czy lokalny serwer multimedialny.

O zasięg nie będziemy się martwić korzystając z tego urządzenia, ale w kwestii przepustowości niektórzy mogą już ponarzekać.

Urządzenie wyposażone jest w dwa porty USB 2.0, które mogą zostać skonfigurowane jako serwer FTP lub serwer multimedialny. Jeśli często wpadają do was goście, a każdy woli transfer w sieci komórkowej zachować dla siebie, to TP-LINK Archer C5 pozwala w łatwy sposób tworzyć sieci dla gości umożliwiającej gościom korzystanie z Internetu bez udzielania im dostępu do zasobów sieci lokalnej.

Kto ludzi czasami spojrzeć w statystyki ruchu sieciowego czy spojrzeć co słychać między portami? No to proszę, aplikacja TP-LINK Tether pozwala na łatwe zarządzanie siecią.

Propozycja 3: ASUS RT-AC1300

Czy ilość anten w urządzeniu ma jakieś znaczenie? Tak, można tak powiedzieć, ponieważ wiąże się to z zastosowanymi technologiami wspierającymi wysoką przepustowość sieci bezprzewodowych. A co zastosował Asus? Odpowiedź to MU-MIMO (ang. Multiple Input, Multiple Output), prawie jak kabaret mumio ale tutaj nie ma żartów. Dobrzy ludzie na wikipedia.pl opisali to w skrócie: rozwiązanie zwiększające przepustowość sieci bezprzewodowej polegające na transmisji wieloantenowej zarówno po stronie nadawczej, jak i po stronie odbiorczej.

Przepustowości:

802.11a : 6,9,12,18,24,36,48,54 Mbps
802.11b : 1, 2, 5.5, 11 Mbps
802.11g : 6,9,12,18,24,36,48,54 Mbps
802.11ac: do 867 Mbps
802.11n TurboQAM : up to 400 Mbps

Posiada cztery zewnętrzne anteny 5dBi, które gwarantują doskonały zasięg w domu, a jednocześnie mieszkańcy/goście mogą jednocześnie korzystać z wielu urządzeń. Jego prędkość wynosi do 1267 Mb / s, wyposażony w procesor quad-core A7, który umożliwia elastyczność sieci przy zadaniach wymagających szerokiej przepustowości.

A jak bezpieczeństwo się ma w tym sprzęcie? Odpowie nam na to pytanie czytelna specyfikacja sprzętowa. W dobrej cenie sprzętu otrzymujemy:

VPN server : L2TP Pass-Through, PPTP Server, OpenVPN Server

VPN client : PPTP client, L2TP client, OpenVPN client

AiCloud, AiDisk

Jak w większości sprzętów, możemy ograniczyć dostęp do sieci poprzez IP/MAC binding czy też MAC/Port rules.