Select a page

FTTH od czego zacząć – komponenty i okablowanie

Szybka, łatwo dostępna i wysokiej jakości komunikacja informacyjna jest potrzebna nam wszystkich w pracy jak i w życiu prywatnym, dlatego wzrasta zapotrzebowanie na niedrogi dostęp do Internetu dla milionów ludzi.

Jakie jest rozwiązanie?

Producenci i operatorzy usług internetowych doszli do wniosku, że najkorzystniejsze jest rozwiązanie Fiber To The Home jako przyszłościowe rozwiązanie dające największe możliwości oferując usługi telewizji CATV, Internetu, VoIP.
Nowe inwestycje prowadzone przez operatorów na terenie kraju, zwiększają zasięg sieci jednocześnie zwiększając szerokość pasma przy niższych kosztach sprzętu i konserwacji.
Użytkownik domowy w większych miastach otrzymuje możliwość korzystania z łącza o przepustowości do 100Mb/s a projekt FTTH zakłada rozwój do 1Gb/s. Światłowód jest jedynym medium transmisyjnym, które może obsługiwać takie prędkości na dużych odległościach.

Architektura sieci FTTH

Istnieją dwa typy kategorii architektury FTTH: Active Active Network (AON) i Passive Optical Network (PON).
Jaka jest różnica?
Według firmy Fiber Optic Association, Active Optical Networks to najprostszy sposób na podłączenie użytkownika końcowego, ponieważ każdy abonent otrzymuje dedykowane włókno. Otrzymujemy w ten sposób maksymalną przepustowość, ale jest to kosztowne i wymaga odpowiednio dużej infrastruktury.
Pasywne sieci światłowodowe umożliwiające dzielenie kosztów elementów infrastruktury poprzez zastosowanie splitterów.  Prędkość transmisji jest dzielona w zależności od standardu, zazwyczaj jest to podział 1:32, ale standardy akceptują podział z zakresu od 1:16 do 1:128. Sygnał jest rozdzielany przez tzw. pasywne (niewymagające zasilania) splitery optyczne, czyli pasywne urządzenia rozdzielające, które rozmieszczone są w różnych miejscach sieci PON. Sieć ta może najczęściej przyjmować postać drzewa lub magistrali. Zastosowanie urządzeń aktywnych (czyli wymagających jakiegoś rodzaju zasilania) jest przewidziane tylko w końcowych i początkowych węzłach sieci.
W transmisji wykorzystywane są trzy długości fal. W porozumieniu organizacji IEEE oraz ITU uzgodniono stosowanie fali 1310nm ( wysyłanie danych  1,244  Gbit w sieci GPON ), 1490nm (  pobieranie danych przez abonentów  2,488 Gbit w sieci GPON) oraz 1550nm ( transmisja rozgłoszeniowa CATV ).

Sprzęt sieciowy FTTH

Prawidłowe wdrożenie rozwiązania FTTH wymaga odpowiedniego planowanie instalacji oraz jej rozbudowy od węzła do abonenta.
W sieci światłowodowej istnieją dwa podstawowe elementy:
Terminal optyczny (OTL) zlokalizowany po stronie ISP i moduł sieci optycznej (ONU) umieszczony w pomieszczeniach klienta.
Jeśli chodzi o komponenty optyczne infrastruktury, mówimy o splitterach, sprzęgaczach, adapterach, złączach, kablach światłowodowych, mufach, szafach dystrybucyjnych.

Sprzęt pasywny

Kable światłowodowe

Instalowanie kabli światłowodowych jest jedną z najdroższych procedur podczas wdrażania sieci PON. Kable montowane są w kanalizacji kablowej w rurach opto czy też w mikrorurkach dedykowanych do kabli dosyłowych pomiędzy mufą kablową a szafą dystrybucyjną w budynku. Tutaj rozchodzi się instalacji na poszczególne piętra kablem łatwego dostępu w budynku czy też do poszczególnych mieszkań abonentów.
 

Splittery

Pasywny element sieci dzielący lub sumujący sygnał optyczny doprowadzony do portów urządzenia. W praktyce umożliwia podział sygnału wejściowego na kilka wyjść. Splitery wykorzystywane są zwykle w sieciach zbudowanych w oparciu o standardy GPON oraz GEPON. Dzięki podziałowi sygnału możliwe jest budowanie sieci w oparciu o strukturę punkt-wielopunkt w praktyce oznacza to, że możemy wykorzystać jedno włókno do podłączenia większej ilości klientów.
Każdy splitter wprowadza tłumienie w zależności od ilości podziałów wejścia, dlatego bardzo ważne jest, aby dobierać  rozgałęźniki do planowanego rozwoju sieci biorąc pod uwagę trasę, topologię i budżet mocy optycznej.

Złącza

Złącza Simplex są najczęściej stosowane w implementacjach FTTH.
Stosowane są różne standardy złączy:
 • SC/APC
 • ST/APC
 • LC/APC

Najczęściej stosowanym typem złącza w sieci PON jest złącze APC (Angle Physical Contact), ponieważ ferrula polerowana pod kątem 8 stopni minimalizuje straty odbiciowe, co minimalizuje problemy z transmisją. Łatwo mogą być zidentyfikowanie, ponieważ są zawsze zielonego koloru bez względu na typ SC, FC, E2000.

Jak łącza się ze sobą światłowodowy?

W przypadku złącz światłowodowych łączących się między sobą, potrzebują łączników, zwanych także adapterami, elementy te są dostępne w kilku wersjach umożliwiających podłączenie przewodów simplex lub duplex. Najczęściej stosowane złącza to:
 • SC/APC do SC/APC
 • ST/APC do ST/APC
 • LC/APC do LC/APC
 
Ale są również złącza hybrydowe zakończone po obu stronach innym typem:
 • SC/APC do ST/APC
 • SC/APC do LC/APC
 • LC/APC do LC/APC
Typy światłowodów są tak różnorodne jak złącza światłowodowe. Mogą to być FC, LC, SC, ST i MT-RJ, każde z nich może być w różnych kolorach w zależności do typu włókna zastosowane w kablu czy złączu:
 • zielone to APC
 • niebieskie to jednomodowe PC i UPC
 • szary to wielomodowy PC i UPC

Puszki abonenckie FTTH

Skrzynki abonencie stanowią zakończenie linii światłowodowej u klienta. Puszki wyposażone są tackę spawów lub uchwyt na osłonki spawów, adapter kątowy typu SC simplex.