Select a page

Dbanie o czystość złączy optycznych – jak prawidłowo czyścić?

Czy wiesz jak ważne jest dbanie o czystość złączy optycznych? Prawidłowe czyszczenie złączy światłowodowych jest jednym z istotniejszych elementów serwisowania i utrzymania ciągłości pracy sieci światłowodowej zarówno w instalacjach biurowych jak i sieciach rozproszonych.

Jeśli na końcówce kabla znajdują się cząstki pyłu, tłuszczu, oleju lub jakiegokolwiek innego zabrudzenia, spowoduje to przerwanie prawidłowej funkcji sygnału wysyłanego przez włókno.

Nieprawidłowa konserwacja kabli może również powodować inne problemy, takie jak zarysowanie powierzchni szkła, niestabilność w systemie laserowym i niewspółosiowość między rdzeniami światłowodowymi.

Pojawia się więc bardzo ważne pytania: Jak prawidłowo czyścić złącze optyczne?

Przed rozpoczęciem całego procesu upewnij się, że kabel jest odłączony od obu końców i wyłącz wszystkie źródła laserowe. Nie zapomnij założyć okularów ochronnych i sprawdzić ich złącza przed ich czyszczeniem.

Teletechnika Światłowody Spawanie światłowodów

Krok 1: Sprawdź złącze światłowodowe, podłączając ferrule złącze do mikroskopu poprzed odpowiedni adapter.

Krok 2: Jeśli złącze jest brudne, wyczyść je przy użyciu techniki czyszcenie na sucho. Procedura polega na czyszczeniu przy użyciu chusteczek bezpyłowych np marki Kimtech, ze średnim naciskiem przetrzyj końcówkę złącza w jednym kierunku nie dotykając palce czoła ferruli.

Etap ten należy wykonać na obu końcach złącza i może być powtórzony co najmniej dwa razy.

Krok 3: Jeśli złącze jest nadal zabrudzone, należy wyczyścić czoło ferruli za pomocą techniki czyszczenia na mokro. Technika ta jest powiązana z czyszczeniem na sucho, ponieważ natychmiast po użyciu chusteczki nasądzonej alkoholem izopropylowym 91% lub gotową chusteczką np marki Chempad należy wytrzeć złącze światłowodowe chusteczką bezpyłową.

Telechnika Światłowody CzyszczenieCzyszczenie na mokro jest bardziej efektywne niż czyszczenie na sucho. Usuwa zanieczyszczenia, pył, kurz czy też zatłuszczenia spowodowane nieprawidłową eksploatacją złączy między innymi przy podłączaniu złączy w przełącznicy lub urządzeniach aktywnych.

Należy pamiętać, aby nie użycia zbyt dużo alkoholu izopropylowego, ponieważ jego nadmiar pozostaje na czole złącza optycznego co widać pod mikroskopem w postaci plam na czole złącza.

Ważne: Nie wolno dotykać końcówki złącza podczas czyszczenia, a także czystego obszaru chusteczki nie należy dotykać.

Co robić:

 • Przed przystąpieniem do sprawdzania złączy światłowodowych, elementów optycznych lub przełącznic należy wyłączyć wszelkie źródła światła laserowego.
 • Upewnij się, że kabel jest odłączony z obu stron, a karta lub odbiornik wymienny jest wyłączony.
 • Sprawdź złącze pod mikroskopem przed czyszczeniem.
 • Zachowaj korek ochronny złączy światłowodowych.
 • Wyrzuć zużyte chusteczki wykorzystane do czyszczenia złączy.

 

Czego nie robić:

 • Używanie nasączonej chusteczki bezpyłowej alkohole izopropylowym bez sprawdzenia czystości złączy czy nie pozostał nadmiar płynu, może to uszkodzić urządzenia aktywne.
 • Spoglądanie w czoło ferruli w momencie gdy jest włączony laser.
 • Czyścić złączy lub gniazd, których nie możesz na koniec sprawdzić pod mikroskopem.
 • Szarpać złącze lub włókno optyczne.
 • Wielokrotnego użycia chusteczki w tym samym polu czyszczenia.
 • Dotykanie złączy optycznych czy też chusteczki czyszczącej jest zabronione, przenosimy zabrudzenia i tłuste plamy na czoło ferruli.
 • Nie używaj alkoholu izopropylowego w pobliżu otwartego ognia, grozi to pożarem. Alkohol jest łatwopalny jak również opary są bardzo niebezpieczne.

 

Czasami zdarza się, że zanieczyszczone złącze optyczne z powodu nieprawidłowego serwisowania będzie wymagało ponownego ręcznego szlifowania odpowiedniej grubości papierem.